İzmir Karşıyaka'da Hurda Alüminyum Alımı

Karşıyaka Alüminyum Hurda

Doğada genel olarak boksit cevheri halinde bulunan alüminyum, oksidasyona karşı dirençli bir yapıya sahiptir. Alüminyum elementinin kullanıldığı pek çok alan bulunmaktadır. Bu bakımdan önemli bir materyaldir. Uzay ve havacılık sektörünün vazgeçilmezi konumundadır. Üretim sonrasında şekil alan alüminyumun hurda haline geldikten sonra geri dönüşümünün yapılması da önemlidir. Bu önemli görevi yerine getiren hurda alım firmaları ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Karşıyaka Alüminyum hurda firması olarak bu önemli görevin bilinci ile hareket etmekteyiz. Hurdalarınız itina ile toplanır ve kısa sürede sahadan uzaklaştırılır. İzmirde hurdacı olarak Hurda alımı sırasında hassas ölçümler yapılarak en doğru miktar ölçümleri yapılmaktadır. Bu durum hurda satanların hiçbir hak kaybına uğramamasına yol açmaktadır.


karşıyaka da hurda alüminyum alan


Alüminyum Hurda Neden Bu Kadar Önemli?

Alüminyum atom numarası 13 olan bir elementtir. Alüminyum Hurdaları, piyasada pek çok alanda kullanıldığı için önemli bir konumdadır. Ülkelerin birbirleri karşısında üstünlük sağlamaları için üretimlerini artırdığı göz önünde bulundurulduğunda alüminyuma sahip olmak bir ülke için zaruridir. Karşıyaka Alüminyum hurda firması olarak hurdaların en uygun fiyat karşılığında satın alınmasını ve ülke ekonomisine yeniden kazandırılmasını sağlamaktayız. Alüminyumun belirgin özellikleri şunlardır:


• Alüminyum hafif bir yapıya sahiptir,

• Hava şartlarına uyumludur, pek çok sıvı gazlara karşı dirençlidir,

• Beklenmeyen darbelere karşı dayanıklıdır,

• Isı ve elektriği etkili bir şekilde iletmektedir,

• İşlenmesi kolaydır, bu nedenle pek çok sektörde etkili bir şekilde kullanılmaktadır,

• Ulaştırma ve inşaat sektöründe de sıklıkla kullanılır.

Sizde hurdalarınızın değerinde alınmasını isterseniz bizlere 7/24 ulaşarak irtibata geçebilirsiniz. Karşıyaka Alüminyum Hurdacı olarak işimizi severek yapıyoruz ve çevreyi temizliyoruz.

Hurda Alüminyum

Hurda alüminyum Toplumda genel olarak bilinen kanının aksine hurda geri dönüştürülebilen araçlardır. Birçok insanın hurdaların artık kullanımı mümkün olmayan ve iş göremeyen malzemeler olduğunu düşünse de bilinen bu yanlış kanının aksine hurdalar doğanın korunması ve ülke ekonomisinin kalkınması için oldukça yararlı bir hizmet olmaktadır.

Burada yanıtlanması gereken en önemli soru ise hurda nedir sorusu olmaktadır. Aslında her ev içerisinde ya da inşaat bölgelerinde yaygın olarak birden çok hurda eşya bulunmaktadır. Ev içerisinde artık kullanımı mümkün olmayan radyatör, soba, elektronik eşyalar, plastik eşyalar; çinko, demir, alüminyum ya da metal eşyalar gibi maddeler hurda sınıfına girmektedir. Bunların yanı sıra kâğıt karton ve diğer malzemeler de kullanım işlevlerini kaybettikleri zaman hurda olarak değer görmektedir.

Hurdalar, ekonomik olarak artık kendi sürelerini doldurmuş ve ülke ekonomisine de herhangi bir katkıları olmayan araçların tekrardan geri dönüşüm yolu ile gönderilerek yararlı bir hale getirmek için kullanılır. İnşaat bölgelerinde yer alan zamak, çinko ya da demir gibi metallerin yanı sıra eskimiş olan ve artık kullanılması tehlike arz edecek olan otomobil yedek parçaları gibi ürünler de hurda alım ve hurda satım gerçekleştirilen yerlerde geri dönüşüme gönderilebilir.

Asıl olarak demir, çelik, bakır ve kurşun gibi metallerin yer aldığı malzemeler hurda olarak değerlendiriliyor olsa da bilinen en değerli hurda parçaları hurda alüminyum olmaktadır.

Hurda Alüminyum Neden Değerli?

Öncelik ile bilmemiz gereken en önemli şey alüminyumun asıl değerini saf, katkısız içeriği oluşturmaktadır. Fakat alüminyum maddesi farklı elementler ile alaşım içerisine sokulduğundan dolayı hurda alüminyum fiyatı araştırıldığı zaman oldukça farklı çeşitleri karşımıza çıkmaktadır. En çok kullanılan alüminyum çeşidi olan beyaz araiş levha alüminyum iken beyaz imalat profil alüminyum da yine aynı değerden işlem görmektedir. Bunlara ek olarak profil elek sallı imalat alüminyum alaşımlı olduğundan dolayı değeri diğer ikisinden biraz daha aşağıda olsa da yine kıymetli madenler arasında yer almaktadır.

Hurda alüminyumlar arasında en düşük değere sahip olanları ise kompozit alikobant içi silah hurda çeşitleridir. Bu çeşidin içindeki alüminyum değeri oldukça düşük olmak ile birlikte fiyatları da buna bağlı olarak oldukça düşük seviyelerdedir.

Hurda Alüminyum Değeri

Gittikçe gelişen ve sürekli olan kendini yenileyen teknolojik aletler arasından oldukça kolay bir şekilde bulunabilen alüminyum hurda genellik ile iş yerlerinden bulunabilmektedir. Bu materyallerin asıl değerini oluşturan şey ise içeriğinde yer alan kimyasal elementler olmaktadır. Zira alüminyum, yeryüzünde oksijen ve silisyum maddelerinden sonra en çok bulunan üçüncü element olarak ön plana çıkmaktadır. Endüstriyel çapta üretilmesi ise 1866 yılında elektroliz yönteminin kullanılmaya başlanması sonucunda meydana gelmiştir.

Hurda alüminyum maddesi tıpkı kurşun ve demir maddeleri gibi doğa içerisinde son derece karmaşık bileşikler halinde bulunur. Oksit halinde yer alan bileşiğinden ilk kez ayıran ve bunu kimya dünyasına kazandıran kişi olan Sir Humprey Davy’den sonra bu yöntem gittikçe geliştirilmiştir.

Alüminyum maddesi yüzyıldan bu yana bütün dünya üzerinde aynı yöntem ile elde ediliyor. İki aşamadan geçen ve bu aşamaların zorluk derecelerinden dolayı hurda piyasası içerisinde bu kadar değerli olan bu madde ilk olarak bayer metodu ile boksit cevherinden elde edilmektedir. Bu aşamadan sonra elektroliz ile alüminadan alüminyum elde edilir ve alümina tesisleri genellik ile boksit cevherlerinin tam yanına kurulmaktadır.

Maden içerisinden çıkarılan ve son derece yaygın bir şekilde kullanılan boksit cevheri ise sud kostik eriyiği ile muamele edildikten sonra alüminyum hidroksit eldesi gerçekleşmektedir. Bu işlem sonucunda ise erimeyen kalıntılar yani halk arasında bilinen ismi ile kırmızı çamur ayrılır ve alüminyum hidroksitin kalsinasyonu ile alümina yani alüminyum oksit elde edilir.

Hurda Alüminyum Dönüşüm Süreci

Bu yukarıda anlatmış olduğumuz kısımlar elbette bu ürünün geri dönüşüm sistemi içerisinde yer alan ayrıştırma işlemi değildir. Zira bu anlatmış olduğumuz

hurda alüminyum değeri belirleyen ana bileşenlerin nasıl ayrıldığıdır. Bütün bunlara ek olarak bu işin piyasa genelinde yaygın olarak bilinen geri dönüşüm mekanizması ise tam olarak şöyle işlemektedir:

 • Toplama İşlemi: İlk olarak piyasada bulunan ve artık kullanılmadığı için çöp olarak görülen alüminyum maddesi içeren malzemeler toplandıktan sonra bir araya getirilir.
 • Sıralama İşlemi: Toplanan bu malzemeler arasında içerdikleri bileşen değerlerine göre bir sıralama yapılır ve en çok kullanılmaya müsait olan malzemeler toplanır.
 • İşleme İşlemi: Toplanan ve sıralanan bu malzemeler daha fazla işlem yapabilmek adına metallerine ayrılarak parçalanmaktadır. Parçalama işlemi için küçük parçalanmış metallerin geniş bir yüzey ya da hacim oranına sahip olmasından dolayı erime işlemini destekleyebilmek adına yapılmış olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı oldukça az enerji kullanılarak son derece yüksek kapasiteli işlemler yapılmaktadır.
 • Eritme İşlemi: Hurda alüminyum büyük bir fırının içerisinde eritilmektedir. Her bir metal kendisine özel olarak tasarlanmış olan belirli bir fırın içerisine alınır ve bu adım içerisinde oldukça önemli bir miktarda enerji kullanılır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi materyalleri eritip geri dönüştürmek için gerekli olan enerji ise işlenmemiş olan hammaddeler kullanılarak meydana getirilir.
 • Arıtma İşlemi: Ürünün yüksek ve istenilen kalitede olmasını ve hiçbir kirletici unsur içermemesini isteyen uzman kadromuz tarafından arıtma işlemi yapılır. Arıtma işlemleri için en sık kullanılan yöntemlerin başında ise elektroliz gelmektedir.
 • Katılaştırma: Saflaştırma işlemi halledildikten sonra erimiş olan metaller; bu metallerin soğutulması ve katılaştırılması amacı yerine getirilsin diye bant vasıtası ile taşınır. Bu aşama içerisinde hurda metaller ya da çeşitli metal ürünlerin üretimi sırasında kolay bir şekilde kullanılacak olan çubuklar gibi oldukça özel şekillerde oluşturulmaktadır.

  Görüleceği üzere alüminyum maddelerinin kimyasal olarak değil de normal bir geri dönüşüm içerisinde ayrıştırma işleminin yapılması tıpkı bu kimyasal malzemelerde olduğu gibi büyük bir önem taşımaktadır. Aynı zamanda aynı derecede de zorlu bir eylemdir.

  Hurda Alüminyum Fiyatları

  Hurda alüminyum fiyatları seçilen ve istenen hurdaların cinsine göre değişkenlik göstermektedir. Buna bir örnek verecek olur isek örneğin alüminyum maddeleri arasında en değerli olarak görülen element olan beyaz araiş levha alüminyum hurdası diğer alüminyum çeşitleri göz önüne alındığı zaman oldukça yüksek bir seviyeden satışa sunulmaktadır. Bunun ile birlikte içermiş olduğu alüminyum yüzdesi oldukça düşük olan kompozit alikobant içi silah hurda oldukça düşük bir seviyeden satışa sunulmaktadır.

  Görüleceği üzere içermiş olduğu bileşenlere göre değeri belirlenen alüminyum çeşitlerinin fiyatları hakkında tam olarak bir rakam vermek mümkün olmamaktadır. Zira bu fiyat hem Hurda alüminyum çeşitlerine hem de müşterinin istemiş olduğu miktara göre değişkenlik gösterecektir. Bundan dolayı bu kısa tanıtım yazısında müşterilerimiz ile aramızda sağlam bir diyalog kurmak mümkün olmayacaktır. O yüzden sitemizin iletişim bölümünden bizler ile temasa geçerek aklınızda yer alan bütün soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu yanıtlar sadece hurda fiyatları bakımından değil başka konular ele alınarak da verilmektedir. Her türlü soru, görüş için hurdacı firması adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Hurdacı olarak sizlere en iyi hizmeti vermek için elimizden geleni yapmaya çalışmaktayız.

  Bizi Takip Edin: